Sunday, April 05, 2020

Applesauce math

Between sessions of conference Rachel and Miriam helped me make some applesauce to fill our little reusable pouches. It's super easy! Sure, step one is "have a baby 10+ years ago so they can do all the work and you don't have to," and the next step is "spend a literal lifetime turning that child into a useful human being," but once you complete those two steps, making applesauce is a breeze!

The girls washed and cut all the apples and boiled them down. I vrrrrr'd them up (this is the technical term) with our vrrrrrrr-er (also a technical term (the non-technical term, I believe, is immersion blender)). Then we filled our pouches with piping hot applesauce, let them cool, and then popped them in the freezer for later consumption.



One 5 lbs. bag of apples (plus a few strays from other apple collections) yielded 18 pouches with (+/-) 7 oz. in each pouch. That's 126 oz. of applesauce for a total cost of approximately $5! Plus there was enough applesauce left over for everyone to eat as much as they wanted (Alexander had five (baby-sized) bowls of applesauce and the other kids weren't going easy on it, either).

Those squeeze pouches you can get at the store are about $10 for 20 3.2 oz pouches of applesauce (so 64 total ounces of applesauce). Making your own is clearly the better deal (0.04 cents per ounce vs. 6.5 cents per ounce, I think. Unless I'm doing my math wrong, which, like, honestly...it's a possibility) and it's really not too labour intensive if you put all your kids to work.

They're the ones who are going to eat it, anyway.

No comments:

Post a Comment